  • Mfr # 9512513SA
  • Zoro # G5919063
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
125 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
9512513SA
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
125 mm
Width
13 mm
Outside Diameter
125 mm
Overall Width
13 mm
Inside Diameter
95 mm
Seal Type
Lip Seal
Design Code
SA
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SA, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None