  • Mfr # 8010013TC
  • Zoro # G7748925
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
100 mm
Width
13 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8010013TC
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
100 mm
Width
13 mm
Outside Diameter
100 mm
Overall Width
13 mm
Inside Diameter
80 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
Case Coating
None
Spring Type
Garter
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
Number of Lips
2
For Fluid Type
Minimum Temperature
-40 Degrees F
System of Measurement
Metric
Standards
DIN 3760
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 100 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None