  • Zoro # G2303262
/ea
Key Features
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
16 W
HP
1/47
RPM Range
Voltage Compatibility
115/200-230V AC, 115/208-230V AC, 115/230V AC, 120/240V AC, 200-230/440V AC, 200-230/460V AC, 208-220/440V AC, 208-230/277V AC, 208-230/460V AC, 230V AC, 240V AC, 277/230V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
4YFJ1
Zoro #
G2303262
UPC #
Country of Origin
Korea, Republic of
Dimensions
Bolt Circle Dia.
2 13/16 in
Overall Length
4 9/16 in
Shaft Dia.
1/4 in
Shaft Length
1/2 in
Body Dia.
3 1/2 in
Length Less Shaft
Details
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
16 W
HP
1/47
RPM Range
Voltage Compatibility
Phase
Single
Voltage
230V AC
Motor Shaft Rotation
CCWLE
Nameplate RPM
1,550
Frame
Non-Standard
Full Load Amps
0.60 A
Ins. Class
A
Motor Mounting Type
Rear/Foot
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Air-Over
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Shaft Design
Threaded
Motor Design
Shaded Pole
Motor Service Factor
1
Motor Frame Material
Cast Iron
Frame Material
Cast Iron
Motor Application
HVAC/R
Motor Thermal Protection
Auto
Motor Mounting Position
Horizontal or Vertical Shaft Up
Motor Bearings
Sleeve
Item
Unit Bearing Motor
Hz
60/50 Hz
Finish
Black Electrostatic
Mounting Holes
3 Tapped
Description
Unit Bearing Motor, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 1/47 HP, Nameplate RPM 1,550, Voltage 230V AC, 0.60 A Full Load Amps, Non-Standard Frame, Output Watts 16 W, 60/50 Hz Hz, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CCWLE, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, Motor Mounting Type Rear/Foot, Motor Frame Material Cast Iron, Motor Mounting Position Horizontal or Vertical Shaft Up