  • Mfr # 8012513SA
  • Zoro # G5912599
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
125 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
8012513SA
Inside Dia.
80 mm
Outside Dia.
125 mm
Width
13 mm
Inside Diameter
80 mm
Outside Diameter
125 mm
Overall Width
13 mm
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SA
Max. Pressure
7 psi
Spring Reinforcement
Yes
Maximum Temperature
250 Degrees F
For Fluid Type
Metric
Spring Type
Garter
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Number of Lips
1
Maximum Pressure
7 psi
Maximum Surface Speed
999 mps
Standards
DIN 3760
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SA, Inside Diameter 80 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 13 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None