  • Mfr # 9512512SC
  • Zoro # G5944193
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
125 mm
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
9512512SC
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
125 mm
Width
12 mm
Outside Diameter
125 mm
Inside Diameter
95 mm
Overall Width
12 mm
Seal Type
Single Lip Seal
Design Code
SC
Max. Pressure
7 psi
Number of Lips
1
Maximum Pressure
7 psi
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 12 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Metric, Case Coating None