  • Mfr # 9512510TC
  • Zoro # G7749561
/ea
Key Features
Seal Type
Lip Seal
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
125 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
Max. Pressure
7 psi
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
9512510TC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
95 mm
Outside Dia.
125 mm
Width
10 mm
Inside Diameter
95 mm
Overall Width
10 mm
Outside Diameter
125 mm
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
TC
Max. Pressure
7 psi
System of Measurement
Metric
Contact Type
Contact Seal
Maximum Temperature
250 Degrees F
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
Maximum Pressure
7 psi
For Fluid Type
Number of Lips
2
Standards
DIN 3760
Maximum Surface Speed
999 mps
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code TC, Inside Diameter 95 mm, Outside Diameter 125 mm, Overall Width 10 mm, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 2, System of Measurement Metric, Case Coating None