  • Mfr # 95.25133.3512.7SC
  • Zoro # G700474771
/ea
Key Features
Seal Type
Single Lip Seal
Inside Dia.
95.25 mm
Outside Dia.
133.35 mm
Width
12.7 mm
Lip Material
Nitrile Rubber
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
95.25133.3512.7SC
Country of Origin
Multiple
Dimensions
Inside Dia.
95.25 mm
Outside Dia.
133.35 mm
Width
12.7 mm
Inside Diameter
3.75 in
Outside Diameter
5.25 in
Overall Width
0.5 in
Details
Item
Rotary Shaft Seal
Seal Type
Single Lip Seal
Lip Material
Nitrile Rubber
Design Code
SC
Standards
DIN 3760
Max. Pressure
7 psi
Hardness
45 HRC @ 4 m/s and 55 HRC @ 10 m/s
For Fluid Type
Case Coating
None
Spring Reinforcement
Yes
Number of Lips
1
Contact Type
Contact Seal
Maximum Pressure
7 psi
Minimum Temperature
-40 Degrees F
Spring Type
Garter
Maximum Temperature
250 Degrees F
System of Measurement
Inch
Description
Rotary Shaft Seal, Design Code SC, Inside Diameter 3.75 in, Outside Diameter 5.25 in, Overall Width 0.5 in, Contact Type Contact Seal, Lip Material Nitrile Rubber, Maximum Pressure 7 psi, Number of Lips 1, System of Measurement Inch, Case Coating None