  • Mfr # ESP-L35EM1
  • Zoro # G1736603
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
35 W
HP
1/20
RPM Range
Voltage Compatibility
115/208-230V AC, 115/230V AC, 115V AC, 120/240V AC, 120V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
ESP-L35EM1
Country of Origin
United States
Dimensions
Body Dia.
3 7/8 in
Shaft Length
1/2 in
Overall Length
4 in
Cord Length
22 in
Length Less Shaft
3 1/2 in
Details
Motor Sub Application
Refrigerator/Freezer
Output Watts
35 W
HP
1/20
RPM Range
Voltage Compatibility
Phase
Single
Voltage
115V AC
Motor Shaft Rotation
CWLE
Nameplate RPM
1,500
Frame
Non-Standard
Motor Application
HVAC/R
Motor Service Factor
1
Motor Thermal Protection
Auto
Ins. Class
A
Standards
Meets UL and Canadian Standards for Safety
Motor Mounting Position
All Angle
Motor Frame Material
Cast Iron
Frame Material
Cast Iron
Full Load Amps
1.4 A
Plug Type
Round 2 Pin
Hz
60 Hz
Motor Mounting Type
Rear/Foot
Motor Enclosure Design
Totally Enclosed Air-Over
Item
Unit Bearing Motor
Max. Ambient Temp.
40 Degrees C
Motor Design
Shaded Pole
Motor Bearings
Unit
Usable @ 200V
No
Features
Cool running, Quiet Operation, Thick Film Lubricating System for Long Life and Dependability
No. of Speeds
1
Usable @ 208V
No
Mounting Holes
Tapped 8-36
Description
Unit Bearing Motor, Single Phase, Motor Design Shaded Pole, 1/20 HP, Nameplate RPM 1,500, No. of Speeds 1, Voltage 115V AC, 1.4 A Full Load Amps, Non-Standard Frame, Output Watts 35 W, 60 Hz Hz, Usable @ 208V No, Usable @ 200V No, Motor Service Factor 1, Motor Thermal Protection Auto, Ins. Class A, Max. Ambient Temp. 40 Degrees C, Motor Shaft Rotation CWLE, Motor Enclosure Design Totally Enclosed Air-Over, Motor Mounting Type Rear/Foot, Motor Frame Material Cast Iron