  • Mfr # DPE-400-10-ID-P
  • Zoro # G1147651
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Product Type
Electric Parallel Gripper
Overall Height
5 in
Accuracy
+/-0.002 in
Series
DPE
Input Voltage
24V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DPE-400-10-ID-P
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Height
5 in
Overall Width
2 3/8 in
Maximum Finger Length
4 7/8 in
Overall Length
5 1/8 in
Details
Item
Electric Parallel Gripper
Product Type
Accuracy
+/-0.002 in
Series
DPE
Input Voltage
24V DC
Operation Type
Synchronous
Peak DC Current Rating
2 A
Maximum Number of Cycles
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Total Grip Force
300 lbf
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Repeatability
Power Requirements @ 100% Duty Cycle
10 W
Continuous DC Current Rating
0.4 A
Weight
5.56 lb
IP Rating
IP50
Spring Assist
Non-Spring Assist
Maximum Actuation Time
0.8 sec
System of Measurement
Inch
Description
Electric Parallel Gripper, Series DPE, Overall Length 5 1/8 in, Overall Width 2 3/8 in, Overall Height 5 in, Input Voltage 24V DC, Operation Type Synchronous, Peak DC Current Rating 2 A, Continuous DC Current Rating 0.4 A, Power Requirements @ 100 Percent Duty Cycle 10 W, Maximum Operating Temperature 131 Degrees F, Repeatability +/-0.001 in, Total Grip Force 300 lbf, Maximum Number of Cycles 3,000,000, Maximum Actuation Time 0.8 sec, Accuracy +/-0.002 in, Spring Assist Non-Spring Assist