  • Mfr # DPE-400-10-OD-N
  • Zoro # G1147645
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Product Type
Electric Parallel Gripper
Power Requirements @ 100% Duty Cycle
10 W
Overall Length
5 1/8 in
Accuracy
+/-0.002 in
Maximum Number of Cycles
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DPE-400-10-OD-N
Country of Origin
United States
Dimensions
Overall Length
5 1/8 in
Overall Height
5 in
Maximum Finger Length
4 7/8 in
Overall Width
2 3/8 in
Details
Item
Electric Parallel Gripper
Product Type
10 W
Accuracy
+/-0.002 in
Maximum Number of Cycles
Weight
5.56 lb
Series
DPE
Input Voltage
24V DC
Maximum Actuation Time
0.8 sec
Total Grip Force
300 lbf
Operation Type
Synchronous
Spring Assist
Non-Spring Assist
Peak DC Current Rating
2 A
Continuous DC Current Rating
0.4 A
Minimum Operating Temperature
32 Degrees F
Repeatability
IP Rating
IP50
System of Measurement
Inch
Maximum Operating Temperature
131 Degrees F
Description
Electric Parallel Gripper, Series DPE, Overall Length 5 1/8 in, Overall Width 2 3/8 in, Overall Height 5 in, Input Voltage 24V DC, Operation Type Synchronous, Peak DC Current Rating 2 A, Continuous DC Current Rating 0.4 A, Power Requirements @ 100 Percent Duty Cycle 10 W, Maximum Operating Temperature 131 Degrees F, Repeatability +/-0.001 in, Total Grip Force 300 lbf, Maximum Number of Cycles 3,000,000, Maximum Actuation Time 0.8 sec, Accuracy +/-0.002 in, Spring Assist Non-Spring Assist