  • Mfr # DV0060D-PB4
  • Zoro # G3926601
HP
5 hp
Amps
12.9/6.45
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DV0060D-PB4
Overall Length
17.17 in
Overall Height
13.19 in
Overall Width
12.99 in
HP
5 hp
Amps
12.9/6.45
Motor Type
Pedestal Bare-Shaft
Max. Vacuum
29 in Hg
Weight
160 lb
Motor Included
No
Includes Motor
No
Wattage
4 kW
Current Rating
12.9/6.45 A
Frequency
60 Hz
Maximum Vacuum
29 in Hg
Description
Liquid Ring Vacuum Pump, Includes Motor No, Number of Stages 1, Motor Type Pedestal Bare-Shaft, Free Air Flow Rate 60 cfm, Maximum Vacuum 29 in Hg, Output Power 5 hp, Housing Material 316 Stainless Steel, Impeller Material 316 Stainless Steel, Inlet Size 1 1/2 in, Inlet Type Flange, Outlet Size 1 1/2 in, Outlet Type RF Flange, Maximum Speed 1,750 RPM