  • Mfr # 2545E10-V-230/3
  • Zoro # G2682023
/ea
See details
Key Features
Tank Size
120 gal.
Phase
Three
HP
10
Voltage
230V
Tank Type
Horizontal
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
2545E10-V-230/3
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Tank Size
120 gal.
Overall Height
52 in
Overall Length
72 in
Overall Width
29 in
Tank Size - Air Compressor
Inlet Size
3/4 in
Outlet Size
3/4 in
Air Tank Size
Details
Phase
Three
HP
10
Voltage
230V
Tank Type
Horizontal
Max. Pressure
175 psig
Includes
Manual Drain Valve, Motor Starter, Oil Sight Glass, Pressure Gauge, Pressure Safety Valve
Compressor Type
Tank Mounted
Free Air CFM @ Max. Pressure
35
Lubrication Type
Splash Lubricated
Motor Type
Open Dripproof
Compressor Package Type
Base Model
Standards
ASME Approved, California Code, CSA
dBA @ 3 Feet
83.0
Number of Stages - Air Compressor
2
Pump Oil Capacity
2.3 qt
On Pressure Switch Setting
135 psi
Off Pressure Switch Setting
175 psi
HP - Air Compressor
10.0 hp
Finish
Powder Coated
Pump RPM
1,050
Hz
60
Item
Electric Air Compressor
Pump Location - Air Compressor
Tank Mounted
Control
Pressure Switch
Phase - Electrical
3
Lubrication Type - Air compressor
Splash Lubricated
Item - Air Compressor
Stationary Air Compressor
Input Voltage - Air Compressor
240V AC
Amps
27
ASME Tank
Yes
Style - Air Compressor
Simplex
Enclosure
NEMA 1
Number of Stages
2
Max. Pressure - Air Compressor
175 psi
Cylinder Material
Cast Iron
Tank Style - Air Compressor
(F)NPT Outlet
Free Air CFM @ Max. Pressure - Air Compressor
Duty Cycle
Continuous
Pump Type
Reciprocating
Outlet Type
NPT
Maximum Speed
1,050 RPM
Air Tank Style
Sound Level
83 dBA
Pump Location
Top Mount
Input Voltage
240V AC
Outlet Gender
Female
Enclosure Rating
NEMA 1
Enclosure Type
Open Dripproof
Output Power
10 hp
Frequency
60 Hz
Life Expectancy
15,000 hr
Current Rating
27 A
Maximum Operating Pressure
175 psi
Free Air Flow Rate @ Maximum Pressure
35 cfm
Pump Style
Simplex
Control Type
Pressure Switch
Type
Value Unit
Description
The 2545E10-V is a stationary, tank-mounted electric air compressor designed for continuous-duty industrial service. The Ingersoll-Rand 10 hp air compressor motor is paired with a two-stage reciprocating pump, mounted on a 120-gallon horizontal ASME-approved receiver tank. The unit is engineered for a 15,000-hour life expectancy and delivers a consistent 35.0 CFM at a maximum operating pressure of 175 psi.
Pump and Performance Engineering:
  • The 2545 pump is a cast-iron, simplex-style unit that operates at a maximum speed of 1,050 RPM. It utilizes a splash-lubrication system with a 2.3-quart oil capacity and an integrated oil sight glass for fluid monitoring. The two-stage compression process is governed by a pressure switch factory-set to an On/Off range of 135 to 175 psi. Electrical and Motor Specifications:
    • Motor Type: 10 HP Open Dripproof (ODP) motor with a NEMA 1 enclosure rating.
    • Power Requirements: 230V–240V AC, 3-Phase, 60 Hz.