  • Zoro # G010208561
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Wattage Output
20kW
Air Flow
1,320 cfm
Phase
3
Housing Material
Metal
Overall Width
14 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
DR-P3200
Zoro #
G010208561
UPC #
Country of Origin
China
Dimensions
Overall Width
14 in
Overall Depth
22 in
Details
Wattage Output
20kW
Voltage
480V
Air Flow
1,320 cfm
Phase
3
Item
Electric Unit Heater
Housing Material
Metal
Heating Method
Fan Forced
Description
These heavy-duty electric fan forced unit heaters are best suited for factories, schools, service buildings, dormitories, hospitals, stock rooms and other public buildings. The heaters high capacity and wide range of voltages and phases selections meet most installation requirements. All units are equipped with overheat protection and a totally enclosed, permanently lubricated motor. Products can be installed for use in down flow or horizontal applications. These unit heater models are available in 208V, 240V, 480V and from 3Kw to 20Kw; single phase and/or three phase.