  • Mfr # EVS48S24P12
  • Zoro # G1613068
Key Features
Bubble Roll Type
Parcel-Ready
Perforation
Perforated
Bubble Size
3/16 in
Roll Length
750 ft
Color
Green
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
EVS48S24P12
Country of Origin
United States
Dimensions
Bubble Size
3/16 in
Roll Width
24 in
Roll Length
750 ft
Bubble Height
3/16"
Height
48"
Width
34"
Details
Bubble Roll Type
Parcel-Ready
Perforation
Perforated
Color
Green
Rolls per Bundle
2
Item
Bubble Rolls
Perforation Increments
12 in
Basis Weight
20 lb.
Description
Bubble Rolls, Bubble Roll Type Parcel-Ready, Perforation Perforated, Bubble Size 3/16 in, Roll Width 24 in, Roll Length 750 ft, Color Green, Rolls per Bundle 2, Perforation Increments 12 in, Package Quantity 2