  • Mfr # HDC72-240-1795
  • Zoro # G2200156
/ea
See details
Key Features
Overall Width
72 in
Overall Depth
24"
Overall Height
78 in
Duty Rating
Super Duty
Number of Bins
240
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HDC72-240-1795
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Overall Width
72 in
Overall Depth
24"
Overall Height
78 in
Bin Depth
(12) 15 in, (24) 15 in, (36) 11 in, (84) 5 in, (84) 7 in
Bin Height
(12) 7 in, (24) 7 in, (36) 5 in, (84) 3 in
Bin Width
(12) 16 in, (24) 8 in, (36) 6 in, (84) 4 in
Small Door Bin H x W x D
3" x 4" x 5", 3" x 4" x 7"
Width of Cabinet
72 in
Depth of Cabinet
24 in
Height of Cabinet
78 in
Leg Height
6 in
Large Cabinet Bin H x W x D
6" x 11" x 5", 8" x 15" x 7", 16" x 15" x 7"
Leg Material Thickness
0.1875 in
Bin HxWxD
(12) 16 in x 15 in x 7 in, (24) 8 in x 15 in x 7 in, (36) 6 in x 11 in x 5 in, (84) 4 in x 5 in x 3 in, (84) 4 in x 7 in x 3 in
Panel Material Thickness
12 ga
Details
Duty Rating
Super Duty
Number of Bins
240
Color
Gray
Number of Shelves
0
Item
Bin Cabinet
Cabinet Strength Rating
Heavy Duty
Method of Construction
Welded
Mobile/Stationary
Stationary
Bin Cabinet Door Style
Louvered Panel
Gauge
12
Item - Bin Cabinets
Bin Cabinet
Total Number of Shelves
0
Cabinet Type
Industrial
Cabinet Handle Style
Swing
Assembled/Unassembled
Assembled
Number of Door Shelves
Bin Cabinet Style
Louvered Panel
Material - Cabinets
Steel
Lock Type
3 pt. Padlock
Bin Material
Polypropylene
Finish - Cabinets
Powder Coated
Total Number of Door Bins
168
Bin Color
Red
Wall Mounted/Stand Alone
Stand Alone
Locking Cabinet
Yes
Finish
Powder Coated
Locking Points
3 Points
Door Type
Flush
Bins per Cabinet
72
Material
Steel
Cabinet Locking Mechanism
Padlock Hasp
Total Number of Bins
Number of Cabinet Shelves
Total Number of Drawers
Cabinet Color
Gray
Number of Door Bins
168
Cabinet Storage Components
Bins
Mobility
Stationary
Base Type
Legs
Number of Cabinet Bins
72
Cabinet Material
Bin Louvered Panel Location
Door
Cabinet Finish
Frame Assembled
Assembled
Description
Bin Cabinet, Base Type Legs, Bin Color Red, Bin HxWxD (12) 16 in x 15 in x 7 in, (24) 8 in x 15 in x 7 in, (36) 6 in x 11 in x 5 in, (84) 4 in x 5 in x 3 in, (84) 4 in x 7 in x 3 in, Cabinet Color Gray, Cabinet Storage Components Bins, Door Type Flush, Frame Assembled Assembled, Mobility Stationary, Number of Bins 240, Number of Cabinet Bins 72, Number of Door Bins 168, Number of Shelves 0, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 72 in, Bin Depth 5 in, 7 in, 11 in, 15 in