  • Mfr # HDC72-240-95
  • Zoro # G2200138
/ea
See details
Key Features
Overall Width
72 in
Overall Depth
24"
Overall Height
78 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
HDC72-240-95
Overall Width
72 in
Overall Depth
24"
Overall Height
78 in
Bin Depth
(12) 15 in, (24) 15 in, (36) 11 in, (84) 5 in, (84) 7 in
Bin Height
(12) 7 in, (24) 7 in, (36) 5 in, (84) 3 in, (84) 3 in
Bin Width
(12) 16 in, (24) 8 in, (36) 6 in, (84) 4 in, (84) 4 in
Large Cabinet Bin H x W x D
6" x 11" x 5", 8" x 15" x 7", 16" x 15" x 7"
Small Door Bin H x W x D
3" x 4" x 5", 3" x 4" x 7"
Leg Height
6 in
Width of Cabinet
72 in
Height of Cabinet
78 in
Depth of Cabinet
24 in
Leg Material Thickness
0.1875 in
Bin HxWxD
(12) 16 in x 15 in x 7 in, (24) 8 in x 15 in x 7 in, (36) 6 in x 11 in x 5 in, (84) 4 in x 5 in x 3 in, (84) 4 in x 7 in x 3 in
Bin Color
Yellow
Description
If you're looking for a way to store your tools, the Durham MFG HDC72-240-95 Heavy Duty Bin Cabinet is what you need. Whether you're a hobbyist or professional, it will help ensure that your tools stay organized. This heavy duty bin cabinet has two doors with louvered panels. The large cabinet bin has dimensions of 6" x 11" x 5", 8" x 15" x 7", 16" x 15" x 7". There are 16 in., 8 in., 6 in., 4 in., and 4 in. bins. The small door bin measures 3" x 4" x 5", 3" x 4" x 7". The heavy duty cabinet strength rating ensures that this unit can handle even the heaviest of items inside without giving out on you. If you want an organized workspace, then equip yourself with the Durham MFG HDC72-240-95 Heavy Duty Bin Cabinet today.