  • Mfr # HDC72-240-5295
  • Zoro # G2200147
Overall Width
72 in
Overall Depth
24"
Overall Height
78 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
HDC72-240-5295
Overall Width
72 in
Overall Depth
24"
Overall Height
78 in
Bin Depth
(12) 15 in, (24) 15 in, (36) 11 in, (84) 5 in, (84) 7 in
Bin Height
(12) 7 in, (24) 7 in, (36) 5 in, (84) 3 in, (84) 3 in
Bin Width
(12) 16 in, (24) 8 in, (36) 6 in, (84) 4 in, (84) 4 in
Height of Cabinet
78 in
Leg Height
6 in
Small Door Bin H x W x D
3" x 4" x 5", 3" x 4" x 7"
Width of Cabinet
72 in
Depth of Cabinet
24 in
Large Cabinet Bin H x W x D
6" x 11" x 5", 8" x 15" x 7", 16" x 15" x 7"
Bin HxWxD
(12) 16 in x 15 in x 7 in, (24) 8 in x 15 in x 7 in, (36) 6 in x 11 in x 5 in, (84) 4 in x 5 in x 3 in, (84) 4 in x 7 in x 3 in
Leg Material Thickness
0.1875 in
Bin Color
Blue
Description
Bin Cabinet, Base Type Legs, Bin Color Blue, Bin HxWxD (12) 16 in x 15 in x 7 in, (24) 8 in x 15 in x 7 in, (36) 6 in x 11 in x 5 in, (84) 4 in x 5 in x 3 in, (84) 4 in x 7 in x 3 in, Cabinet Color Gray, Cabinet Storage Components Bins, Door Type Flush, Frame Assembled Assembled, Mobility Stationary, Number of Bins 240, Number of Cabinet Bins 72, Number of Door Bins 168, Number of Shelves 0, Overall Depth 24 in, Overall Height 78 in, Overall Width 72 in, Bin Depth 5 in, 7 in, 11 in, 15 in