  • Mfr # 1500-1/2X10X3
  • Zoro # G800780178
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
1500-1/2X10X3
Rubber Thickness
1/2"
Rubber Width
10"
Rubber Length
3'
Durometer
70A
Tensile Strength (PSI)
800 PSI
Description
Rubber Sheet, SBR, Rubber Width 10 in, Rubber Length 3 ft, Rubber Thickness 1/2 in, 70A, Plain Backing