  • Mfr # FL11T200
  • Zoro # G3018815
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
FL11
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
27,000V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Body Style
Pin
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
FL11T200
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
23 in
Width
.75 IN
Height
23 IN
Overall Length
23 in
Details
Item
Cutout Link
Series
FL11
Amps
200A
Speed
Time-Delay
AC Voltage Rating
27,000V AC
DC Voltage Rating
Not Rated
Body Style
Pin
Link Type
T
Button-Head Type
Nonremovable
Equivalent Brand and Series
Bussmann FL11
Equivalent Series
For Use With
Standard Medium Voltage Fused Cutouts Rated to 27kV
Element Material
Tin
Fuse Amps
200A
Standards
EEI-NEMA
Element
Single
Amperage Rating
200A
Type
Slow-acting, EEI-NEMA
Application
Medium voltage fused cutouts
Current
200 A
Compatible Product Type
Standard Medium Voltage Fuses
Description
Cutout Link, Series FL11, Link Type T, 200 A, 27,000 V AC, Not Applicable, Single Element, Time-Delay, Non-Removable Button-Head Type, For Use With Standard Medium Voltage Fused Cutouts Rated to 27kV, Length 23 in, Standards EEI-NEMA, Equivalent Brand and Series Bussmann FL11, Equivalent Series FL11