  • Mfr # CCP2-2-30M
  • Zoro # G4379496
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
240V AC
Number of Poles
2
Connector Type
Box Lug
Fits Fuse Type
Midget
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
CCP2-2-30M
Country of Origin
China
Dimensions
Width
1.40 in
Depth
3.70"
Height
3.10 in
Min. Wire Size
18 AWG
Max. Wire Size
4 AWG
Length
3.65 in
For Fuse Size
1-1/2 in L x 13/32 in dia
For Fuse Diameter
13/32 in
Wire Size - Maximum
4 AWG
Wire Size - Minimum
18 AWG
Overall Length
3.7 in
Overall Width
1.4 in
For Fuse Length
1 1/2 in
Overall Height
3.1 in
Details
Item
Disconnect Switches
Amp Range
0 to 30A
Voltage Rating
240V AC
Number of Poles
2
Connector Type
Box Lug
Fits Fuse Type
Midget
AC Voltage Rating
240 V AC
Interrupt Rating
10kA at 240VAC
For Use With
35mm
Amps
30
Pieces per Foot
8
Standards
cULus, RoHS, UL 508
Series
CCP2
Wire Range
18 AWG to 4 AWG
Mounting Style
DIN Rail
Fuse Block Design
Finger-Safe
Fuse UL Class
Visual Indication
Non-Indicating
Product Type
Finger-Safe Fuse Block with Disconnect Switch
Includes Communication Feature
No
Includes Auxiliary Contact
No
Weight
.44 lb
Max. Voltage
240V AC
Fits Fuse Block Style
Rejection
Max. Amps
30A
Fuse Block Style
Non-Rejection
Current - Maximum
30 A
Current - Minimum
0 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Midget, Fuse UL Class Midget, 0 to 30 A, Number of Poles 2, 240V AC, For Fuse Size 1-1/2 in L x 13/32 in dia, Compatible Fuse Series A60Q; AGU; ATM; ATQ; BAF; BLF; BLN; FLM; FLQ; FNM; FNQ; FWC; GGU; HC10S; KLK; KLKD; KLM; KTK; OTM; TRM, Series CCP, Non-Indicating, Non-Rejection, Fuse Block Design Finger-Safe, Wire Range 18 to 4 AWG, Mounting Style DIN Rail, Connector Type Box Lug, Height 3.1 in, Width 1.4 in, Standards cULus, RoHS, UL 508