  • Mfr # RM60400-2CR
  • Zoro # G2590467
Number of Poles
2
Amp Range
225 to 400A
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
RM60400-2CR
Height
4.80 in
Width
7.30 in
Length
9-1/2 in
For Fuse Size
8-5/8 in L x 2-3/8 in dia
For Fuse Diameter
2 11/32 in
Overall Height
4.8 in
For Fuse Length
11 5/8 in
Wire Size - Maximum
600 kcmil
Overall Width
7.3 in
Wire Size - Minimum
4 AWG
Overall Length
9.5 in
Wire Size
4 AWG to 600 MCM
Number of Poles
2
Amp Range
225 to 400A
Voltage Rating
600V AC/DC
Fuse Holder Code
T
Features
Short Circuit and Overload Protection
Wire Range
4 AWG to 500 MCM
Weight
4.62 lb
AC Voltage Rating
600 V AC
Current - Minimum
201 A
DC Voltage Rating
300 V DC
Current - Maximum
400 A
Description
Fuse Block, Fits Fuse Type Class R, Fuse UL Class R, 201 to 400 A, Number of Poles 2, 600V AC/300V DC, For Fuse Size 8 5/8 in L x 2 3/8 in dia, Compatible Fuse Series A6D-R; A6K-R; FRS-R; KLSR; KTS-R; KWS-R; LLSRK; LPS-RK; TRS-R, Series RM, Non-Indicating, Rejection, Fuse Block Design Open, Wire Range 4 AWG to 600 MCM, Mounting Style Bolt-Down, DIN Rail, Body Material Thermoplastic, Connector Type Box Lug, Height 4.8 in, Width 7.3 in, Length 9.5 in, Features Short Circuit and Overload Protection