  • Mfr # DRL35MMLO
  • Zoro # G0154108
Free Shipping & Returns
Key Features
Channel Description
Galvanized Steel
Height
0.3 in
Length
39.0 in
Type
IEC
Width
1.38 in
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
DRL35MMLO
Country of Origin
Italy
Dimensions
Height
0.3 in
Length
39.0 in
Width
1.38 in
Mounting Hole Width (mm)
18
Rail Size (mm)
35
Mounting Hole Width (In.)
0.71 in
Height (mm)
7.5
Width (mm)
35
Length (M)
1
Length (Straight Wireway)
39.0 in
Overall Height
0.3 in
Overall Width
1.38 in
Rail Size
1.38 in
Mounting Hole Width
0.71 in
Overall Length
39 in
Details
Item
DIN Mounting Channel
Channel Description
Galvanized Steel
Type
IEC
Mounting Holes O.C. (In.)
0.98 in
Mounting Holes O.C. (mm)
0.25
Standards
EN 50022
Mounting Holes O.C.
0.98 in
Material
Steel
Finish
Galvanized
DIN Standard
DIN 46277-3
Channel Type
Description
Terminal Block Mounting Channels, Channel Description Top-Hat, Channel Type DIN Rail, Finish Galvanized, Material Steel, Rail Size 1.38 in, Overall Height 7.5 mm, Overall Length 1 m, Overall Width 35 mm, DIN Standard DIN 46277-3, Mounting Holes O.C. 0.98 in, Mounting Hole Width 0.71 in, Standards EN 50022, Package Quantity 10