  • Mfr # PV-200A-2XL-B-15
  • Zoro # G2537285
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PV-2XL
Amps
200A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,500V DC
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
PV-200A-2XL-B-15
Diameter
2-11/32 in
Length
7-1/2 in
Overall Diameter
2 11/32 in
Overall Length
7 1/2 in
Series
PV-2XL
Amps
200A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,500V DC
Body Style
Bolt-On
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
30kA at 1500V DC
Body Material
Ceramic
Equivalent Brand and Series
Bussmann PV-2XL
Equivalent Series
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Class
gPV
Fuse Speed
Standards
E335324, IEEC 60269-6, UL 2579
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Fuse Holder Code
SD2XL-S
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
In Line Fuseholder
NO
Element
Single
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Weight
2657 g
Interrupt Rating - DC
30 kA
Current
200 A