  • Mfr # PV-15A10-1P
  • Zoro # G2537781
/ea
Key Features
Series
PV-1P
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
Body Style
Cylindrical
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PV-15A10-1P
Country of Origin
India
Dimensions
Diameter
9/32 in
Length
1-1/2 in
Overall Diameter
9/32 in
Overall Length
1 1/2 in
Details
Item
Solar Fuse
Series
PV-1P
Amps
15A
Speed
Fast-Acting
AC Voltage Rating
Not Rated
DC Voltage Rating
1,000V DC
Body Style
Cylindrical
Visual Indication
Non-Indicating
Interrupt Rating
33kA at 1000V DC
Body Material
Ceramic
Equivalent Brand and Series
Bussmann PV-1P, Littelfuse SPF-XR
Equivalent Series
PV-1P, SPF-XR
Fits Fuse Block Style
Non-Rejection
Indicating / Nonindicating
Nonindicating
Fuse Speed
Class
gPV
Standards
CCC (1-15A), CSA, IEC 60269-6, UL 2579 (File number E335324)
Green Environmental Attribute
RoHS 2011/65/EU Compliant
Element
Single
Rejection / Nonrejection
Nonrejection
Weight
12.1 g
Interrupt Rating - DC
33 kA
Current
15 A