  • Mfr # BSPD48RJ45
  • Zoro # G6128306
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
48V
Voltage Protection Rating
190V (L-L), 600V (L-G)
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
BSPD48RJ45
Length
2.99 in
Depth
1.42 in
Width
3/4 in
Details
Item
Surge Protection Device
Voltage
48V
Number of Poles
Voltage Protection Rating
190V (L-L), 600V (L-G)
Number of Wires
2 Wires
Modes of Protection
L-G, L-L
Nominal Discharge Current
150 A
Max. Continuing Operating Voltage
48V DC
IP Rating
IP20
Enclosure Material
Zinc
Wire Gauge
28 to 12 AWG
Standards
EN 61643-21, IEC 61643-21
Min. Operating Temp.
-40 Degrees F
Color
Gray
Amps
1 A
System Connection
Series
Max. Operating Temp.
176 Degrees F
Basic Material
Metallic
Type
Surge protection device
Includes Surge Counter
No
Used with
Data signal
Certifications
UL 94V0
Operating Temperature
-40 to 80 °C
Mounting Method
Description
Data Surge Protection Device, Metallic, Gray, Amps 1 A, Depth 1.42 in, Enclosure Material Zinc Die Casting