  • Mfr # BPHA24D24LV
  • Zoro # G4420306
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
24V
Modes of Protection
0
Max. Surge Current per Mode
1 kA
Max. Surge Current per Phase
1 kA
Nominal Discharge Current
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
BPHA24D24LV
Country of Origin
Germany
Dimensions
Length
1.77 in
Depth
2 1/8 in
Width
3/4 in
Details
Item
Surge Protection Device
Voltage
24V
Modes of Protection
0
Max. Surge Current per Mode
Max. Surge Current per Phase
Nominal Discharge Current
Max. Continuing Operating Voltage
30V AC/DC
Standards
IEC 61643-1, UL 1449 3rd Edition
For Use With
19D538
Description
Surge Protection Device, Max. Continuing Operating Voltage 30V AC/DC, Max. Surge Current per Phase 1 kA, Nominal Discharge Current 1 kA, Standards IEC 61643-1, UL 1449 3rd Edition, Depth 2 1/8 in, Length 1.77 in, Width 3/4 in, For Use With 19D538