  • Mfr # PDG23G0050TFFL
  • Zoro # G900901947
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
PDG
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
PDG23G0050TFFL
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
225A/Frame 2
Width
4.11 in
Depth
3-1/2 in
Height
6 in
Max. Wire Size
1/0 AWG
Min. Wire Size
14 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
PDG
Amps
50A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Max. AIR Rating
35kA at 480V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Terminals
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
Not Rated
Curve Type
A
Interrupt Rating
35 kA at 480V AC, 35 kA at 480V
Frame Type
Complete Breaker
Standards
CCC, CSA, IEC 60947-2, UL 489
Min. Operating Temp.
-4 Degrees F
Rated Operation Voltage (UE) at AC - Max
600
Certifications
IEC 60947-2;CCC Marked;CSA;UL 489
Switch Off Technique
Thermomagnetic
Frame
2
Class
Class A
Description
Circuit Breaker, 50 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 35 kA at 480V AC, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating Not Rated, Terminal Connection Standard Terminals Load Only, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 225A/Frame 2, Height 6 in, Width 4.11 in, Depth 3.5 in, Min. Wire Size 14 AWG, Max. Wire Size 1/0 AWG, Max. Operating Temp. 158 Degrees F, Min. Operating Temp. -4 Degrees F