  • Mfr # PSG120E24RM
  • Zoro # G8569346
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
120 W
Current - Output
5 A
Mounting
DIN Rail
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
PSG120E24RM
Country of Origin
Thailand
Dimensions
Overall Height
1.97 in
Overall Width
4.84 in
Overall Depth
4.76 in
Height
4.84 in
Width
1.97 in
Depth
4.76 in
Wire Size - Minimum
20 AWG
Wire Size - Maximum
12 AWG
Details
Item
AC to DC Power Supply
Input Voltage
100/240V AC
Output Voltage - Nominal
24V DC
Output Power - Rated
120 W
Current - Output
5 A
Mounting
DIN Rail
Housing Material
Metal
Phase
Single
Power Supply Style
Switching
Hz
50/60 Hz
Output Amps
5A
Power Rating
120W
Output Voltage
24V DC
IP Rating
IP20
Case Material
Aluminum Case
Status Indicator
LED/DC OK Signal
Peak Amps
7.5
Series
PSG
Standards
CE, CSA, cUL, cULus/UL 60950-1, EN, German Safety, IEC, RoHS, UL 508
Operating Temp. Range
-20 to 80°C
Style
Switching
Hold Up Time
Greater Than 22 msec
Features
Output Noise
Less Than 50mV
Phase - Electrical
Single
Certifications
cUL Certified;CSA Certified;IEC Rated;UL 508;cULus/UL 60950-1;EN Listed
Terminals
Removable
Special Features
Varistor Transient Surge Voltage
Compliances
CE Marked;German Safety
Maximum Efficiency @ 230V AC
90 %
Current - Inrush
35 A
Current - Peak
7.5 A
NEMA Enclosure Rating
1
Operating Temperature - Maximum
167 Degrees F
Input Frequency - Nominal
50/60 Hz
Manufacturer Warranty
1 yr Installation, 18 mo Shipment
Maximum Efficiency @ 115V AC
89 %
Mean Time Between Failures (MTBF)
800,000 hr
Operating Temperature - Minimum
-4 Degrees F
Description
DC Power Supply, Input Voltage 100 to 240V AC, Output Voltage 24V DC, Power Rating 120W, Output Amps 5, Mounting DIN Rail, Switching, Case Material Aluminum Case, Height 4.84 in, Width 1.97 in, Depth 4.76 in, Series PSG, Hz 50 to 60 Hz, Phase - Electrical Single, Peak Amps 7.5, IP Rating IP20, Output Noise Less Than 50mV, Hold Up Time Greater Than 22 msec, Status Indicator LED/DC OK Signal, NEMA Rating 1