  • Mfr # C25DGD325B
  • Zoro # G0920911
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Coil Voltage
208V-240V AC
Series
C25
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
35 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
C25DGD325B
Country of Origin
United States
Dimensions
Width
4.1 in
Depth
3.5 in
Height
6.75 in
Frame Size
D
Mounting Hole Distance - Height
3.25 in
Overall Height
6.75 in
Overall Width
4.1 in
Mounting Hole Distance - Width
2 in
Overall Depth
3.5 in
Details
Item
Definite Purpose Contactor
Coil Voltage
208V-240V AC
Series
C25
Number of Poles
3
Reversing Capability
Non-Reversing
Full Load Current - Resistive
35 A
Full Load Current - Inductive
25 A
Phase
Terminal Connection Type
Quick Connect
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
HP @ 3 Phase - 230V
7-1/2
Action
HP @ 1 Phase - 230V
Enclosure NEMA Rating
1
Standards
CSA, RoHS, UL Listed
Reversing
No
Enclosure Type
NEMA 1
Includes
Quick Connect Pressure Plate Terminal
Weight
2.7 lb
Model
Contactor
Coil
208-240 Vac, 50/60 Hz
Product Name
Eaton definite purpose contactor
Certifications
CSA Certified;UL Recognized
Enclosure
NEMA type 1 enclosed
Connection
Quick
Amperage Rating
25A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Minimum Operating Temperature
-13 Degrees F
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
10 hp
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Mounting Postion
Horizontal, Vertical
LED Lighting Current Rating
35 A
Maximum Operating Temperature
158 Degrees F
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Locked Rotor Load
150 A @ 230V
NEMA Enclosure Rating
1
Auxiliary Contact Module Capacity
4
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Input Control Type
2-Wire
Maximum Voltage Rating
690V AC
Description
Definite Purpose Contactor, LED Lighting Current Rating 35 A, Coil Voltage 208-240V AC, Series C25 Series, Number of Poles 3, NEMA Enclosure Rating 1, Tungsten Lighting Current Rating Not Applicable, Fluorescent Lighting Current Rating Not Applicable, Reversing Capability Non-Reversing, Frame Size D, Horsepower @ Single Phase - 240V AC 3 hp, Horsepower @ Single Phase - 120V AC 2 hp, Full Load Current - Resistive 35 A, Full Load Current - Inductive 25 A, Maximum Voltage Rating 690V AC