  • Mfr # E65-SMPP050-GL
  • Zoro # G1290502
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
1.29"
Depth
1.63"
Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor
18 to 264V AC/18 to 50V DC
Features
Auto Reset Short Circuit
IP Rating
IP68, IP69K
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E65-SMPP050-GL
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1.29"
Depth
1.63"
Length - Cylindrical Photoelectric Sensor
43 mm
Length
1.70"
Diameter
18mm
Min. Object Size
Adjustable By Changing Gain
Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor
18 mm
Cable Length
2 m
Overall Height
33 mm
Product Length/Depth
2.17 in
Product Height
1.29 in
Product Width
1.47 in
Overall Width
37 mm
Overall Depth
55 mm
Sensor Diameter
18 mm
Overall Diameter
18 mm
Details
Item
Photoelectric Sensor
18 to 264V AC/18 to 50V DC
Features
Auto Reset Short Circuit
IP Rating
IP68, IP69K
Sensing Method
Diffuse
Light Source
Red LED
Body Material
Resin
Operating Temp. Range
-25 Degrees to 55 Degrees C
Power Requirement
18 to 264VAC/18 to 50VDC
Max. Load Current
200 mA
Operating Frequency
31 Hz
Electrical Connection
Bare Wire
Response Time (ms)
16
Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor
50 mm
Max. Sensing Distance
50mm
Standards
CE, cUL Listed, UL Listed
Response Time
16 msec
Series
E65 SM
Input voltage
10-30 Vdc
Switch type
Photoelectric
Contact Rating
100 mA at 30 Vdc
Protection
Maximum DC current
100 mA
Type
Back Ground Suppression
Contact configuration
NPN and PNP open collector
Cable type
Polyvinyl Chloride (PVC)
LED indicator
Power on: green
Compliances
CE Marked
Enclosure Material
Cable jacket: PVC
Switching Frequency
31 Hz
Operating Mode
Light On
Style
Cylindrical
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
DC Voltage Rating
10-30V DC
Sensing Distance - Maximum
50 mm
AC Voltage Rating
18-264V AC
Load Current - Maximum
100 mA
Emitted Sensor Light
Red Light
Output Circuit Type
NPN and PNP
Orientation
Right Angle
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Electrical Installation Type
Prewired Cable
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 3, 4, 4X, 6, 6P
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Sensing Distance - Minimum
10 mm
Description
Photoelectric Sensor, Sensing Method - Cylindrical Photoelectric Sensor Diffuse, Operating Mode - Photoelectric Sensor Light On, Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor 18 mm, Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor 18 to 264V AC/18 to 50V DC, Electrical Connection - Cylindrical Photoelectric Sensor 2m Cable, Circuit Type - Cylindrical Photoelectric Sensor NPN, Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor 50 mm, Length - Cylindrical Photoelectric Sensor 43 mm