  • Mfr # E65-SMPP050-HDD
  • Zoro # G3006771
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Width
1.29"
Depth
1.63"
Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor
10 to 30V DC
Response Time
1 msec
Electrical Connection
M12
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
E65-SMPP050-HDD
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1.29"
Depth
1.63"
Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor
18 mm
Min. Object Size
Adjustable By Changing Gain
Length - Cylindrical Photoelectric Sensor
55 mm
Length
2.17"
Diameter
18mm
Overall Height
127 mm
Product Height
5 in
Product Length/Depth
2 in
Product Width
6.5 in
Overall Width
165 mm
Overall Diameter
18 mm
Overall Depth
51 mm
Sensor Diameter
18 mm
Cable Length
196.8 ft
Details
Item
Photoelectric Sensor
10 to 30V DC
Response Time
1 msec
Electrical Connection
M12
Response Time (ms)
1
Body Material
Resin
Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor
50 mm
Operating Temp. Range
-25 Degrees to 55 Degrees C
Max. Sensing Distance
50mm
Operating Frequency
500 Hz
IP Rating
IP68, IP69K
Sensing Method
Diffuse
Standards
CE, cUL Listed, UL Listed
Power Requirement
10 to 30VDC
Light Source
Red LED
Features
Auto Reset Short Circuit
Max. Load Current
100 mA
Compliances
CE Marked
Enclosure Material
Cable jacket: PVC
Switch type
Photoelectric
Input voltage
10-30 Vdc
Cable type
Polyvinyl Chloride (PVC)
Maximum DC current
100 mA
Protection
Auto reset short circuit
Series
E65 SM
Contact Rating
100 mA at 10-30 Vdc
Type
Perfect Prox Photoelectric Sensor
LED indicator
Output: red
Contact configuration
NPN and PNP open collector
Operating Temperature - Minimum
-13 Degrees F
Style
Rectangular
Electrical Installation Type
Direct Connector
Sensing Distance - Maximum
50 mm
Emitted Sensor Light
Red Light
Sensing Distance - Minimum
10 mm
Output Circuit Type
NPN and PNP
Load Current - Maximum
100 mA
Number of Pins
4
NEMA Enclosure Rating
1, 12, 13, 3, 4, 4X, 6, 6P
Includes Indicator Lights
Indicator Lights Included
Operating Temperature - Maximum
131 Degrees F
Operating Mode
Dark On
Switching Frequency
500 Hz
DC Voltage Rating
10-30V DC
Orientation
Right Angle
Description
Photoelectric Sensor, Sensing Method - Cylindrical Photoelectric Sensor Diffuse, Operating Mode - Photoelectric Sensor Dark On, Diameter - Cylindrical Photoelectric Sensor 18 mm, Power Requirement - Cylindrical Photoelectric Sensor 10 to 30V DC, Electrical Connection - Cylindrical Photoelectric Sensor 4-Pin Micro Connector, Circuit Type - Cylindrical Photoelectric Sensor NPN/PNP, Max. Sensing Distance - Cylindrical Photoelectric Sensor 50 mm, Length - Cylindrical Photoelectric Sensor 55 mm