  • Mfr # E50BT36P
  • Zoro # G5231852
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Basic Actuator Style - Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller
Contact Form- Switches
2NC/2NO
Actuator Location - Limit Switch
Top
AC Contact Rating - Limit Switch
10A at 600V
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E50BT36P
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Width
1.54"
Actuator Length
1.78"
Actuator Length - Limit Switch
1.78 in
Depth
1.79"
Height
5.01"
Body Width - Limit Switch
1.54 in
Body Height - Limit Switch
3.13 in
Body Depth - Limit Switch
1.78 in
Roller Width
0.16 in
Arm Width
0.36 in
Arm Depth
0.36 in
Cord Length
96 ft
Product Width
1.58 in
Product Height
5.46 in
Roller Diameter
0.16 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Height
5.46 in
Body Depth
1.58 in
Overall Width
1.58 in
Body Height
3.13 in
Arm Length - Minimum
0.16 in
Mounting Hole Diameter
0.2 in
Arm Length - Maximum
0.36 in
Overall Depth
1.54 in
Body Width
1.54 in
Details
Item
Heavy Duty Limit Switch
Plunger
Actuator Style - Limit Switch
Plunger, Roller
Contact Form- Switches
2NC/2NO
Top
10A at 600V
DC Contact Rating - Limit Switch
Not Rated
Body Style - Limit Switch
Standard
Mounting - Limit Switch
Surface
DC Contact Rating
1 A @ 250 V
Operating Force
3.0 in-lb
Standards
CE, CSA, UL Listed
Travel
Operating Travel 0.04 in, Reset Travel 0.02 in, Total Travel 0.28 in
Boot Sealed Actuator - Limit Switch
No
Voltage Rating
600VAC
Actuator Style
Push Roller Plunger
Body Style (Limit Switch)
Standard
Mounting Hole - Limit Switch
(2) 0.20 in dia
Wiring Entry
1/2 in NPT
Operating Temp. Range
14 Degrees to 250 Degrees F
IP Rating
IP67, IP69K
Contact Form - Limit Switch
Stem Thread - Limit Switch
No Stem
NEMA Rating
3, 3S, 4X, 6P
Contact Form
2NO/2NC
Amps
10
Electrical Connection
8 ft Cable
AC Contact Rating
10 A @ 240 V
Mounting Hole Pattern - Limit Switch
2 Hole Diagonal
No
Series
E50
Actuator Location
Limit Switch Style
Heavy Duty Limit Switch
Movement
Linear
Mounting Hole Spacing - Limit Switch
2.34 in x 1.16 in
Body Material
Zinc
Arm Material
Metal
Roller Material
Nylon
Certification
UL Listed
Differential Travel
0.25 in
Connection Type
8 ft (2.4 m) cable
Weight
2.1 lb
Cable Type
SOOW-A
Operating Temperature - Min
14 °F
Contact Configuration
2 NO-2 NC
Certifications
UL Listed;CSA Certified
Environmental Rating
NEMA 1, NEMA 3, NEMA 3S, NEMA 4, NEMA 4X, NEMA 6, NEMA 6P, NEMA 13, IP67, IP69K
Switch Type
Top push roller
Compliances
CE Marked
Maximum DC Current
1A
Product Name
Eaton E50 NEMA heavy duty plug-in limit switch
Accuracy
Within 0.002
Enclosure Material
Die cast zinc
Maximum AC Current
10A
Contact Rating
10A at 240Vac, 1A at 250Vdc
Operating Temperature - Max
221 °F
Operating Temperature - Maximum
221 Degrees F
Reset Travel
0.02 in
Directional Movement
Linear
Pretravel
0.02 in
Operating Temperature - Minimum
14 Degrees F
Number of Mounting Holes
2
Mounting Hole Horizontal Center to Center Distance
59 mm
Roller Adjustability
Fixed
NEMA Enclosure Rating
1, 13, 3, 3S, 4, 4X, 6, 6P
Operating Torque - Minimum
4 in-lb
Total Travel
0.28 in
Operating Force - Minimum
8 ozf
Includes Actuator
Actuator Included
Arm Adjustability
Adjustable
Operating Torque - Maximum
18 in-lb
Overtravel
0.28 in
Action
Momentary/Momentary
Body Configuration
Plug-In
Plunger Adjustability
Fixed
Lamp Type
No Lamp Module Included
Operating Force - Maximum
4 lbf
Mounting Hole Vertical Center to Center Distance
29 mm
Mounting Style
Surface
Roller Position
Boot Sealed Actuator
Boot Included
Description
Push Roller Plunger Limit Switch, Actuator Style - Limit Switch Plunger, Roller, Actuator Location - Limit Switch Top, AC Contact Rating - Limit Switch 10A @ 600V, DC Contact Rating - Limit Switch Not Rated, Contact Form- Switches 2NC/2NO, Actuator Length - Limit Switch 1.78 in, Body Height - Limit Switch 3.13 in, Body Width - Limit Switch 1.54 in, Body Depth - Limit Switch 1.78 in, Boot Sealed Actuator - Limit Switch No, Body Style - Limit Switch Standard, NEMA Rating 3, 3S, 4X, 6P