  • Mfr # XTCR025C21B
  • Zoro # G1310897
Auxiliary Contact Form
1NC/2NO
Coil Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
XTCR025C21B
Country of Origin
Romania
Dimensions
Product Length/Depth
4.75 in
Frame Size
C
Overall Depth
4.75 in
Overall Width
7.5 in
Overall Height
4.5 in
Mounting Hole Distance - Width
1.77 in
Mounting Hole Distance - Height
2.95 in
Mounting Hole Diameter
0.16 in
Auxiliary Contact Form
1NC/2NO
Coil Voltage
240V AC
Number of Auxillary Contacts
4
Yes
HP @ 3 Phase - 575V
20 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame C
HP @ 1 Phase - 230V
5
Contact Configuration
2 NO, 2 NO
Amperage Rating
25A
Full Load Current - Inductive
25 A
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
7 1/2 hp
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
2 hp
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
15 hp
122 Degrees F
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
20 hp
Frequency
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
5 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
10 hp
Full Load Current - Resistive
45 A
Description
The unit supports reversing operation within its specified design parameters.
  • Poles: 3
  • Rated for operation at 240V AC within specified conditions.
  • Rated for a maximum of 25A under specified test conditions.
  • Designed to operate within the listed load ratings under standard testing conditions.
  • Includes auxiliary contacts as specified; functionality may vary based on application.
  • Part of the XT series with frame size C, as per manufacturer specifications.
  • Compatible with DIN Rail or panel mounting methods within standard installation practices.
  • Uses screw terminals rated for wiring connections according to applicable standards.
  • Does not include an enclosure; suitable for use in appropriate environments only.
  • Has an IP20 ingress protection rating, indicating limited environmental protection.
  • Rated for operation at frequencies of either 50Hz or 60Hz within specified limits.