  • Mfr # XTCE095F00T
  • Zoro # G1847885
Coil Voltage
24V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
XTCE095F00T
Product Length/Depth
6.2992126 in
Mounting Hole Distance - Height
6.14 in
Overall Height
6.69 in
Overall Width
4.37 in
Overall Depth
6.3 in
Mounting Hole Distance - Width
2.79 in
Frame Size
F
Mounting Hole Diameter
0.24 in
Coil Voltage
24V AC
Standards
CSA, UL Listed
HP @ 1 Phase - 230V
No Enclosure
HP @ 3 Phase - 575V
100 hp
Frame / Series / Class / Code
Frame F
Amperage Rating
95A
Maximum Voltage Rating
690V AC
50/60 Hz
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
7 1/2 hp
Full Load Current - Resistive
130 A
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
Yes
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
125 hp
Response Time
Horsepower @ Three Phase - 208V AC
40 hp
DIN Rail, Panel
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
100 hp
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
50 hp
Mechanical Operating Durability
Electrical Operating Durability
300 (AC-4 400V Ie), 800 (AC-1 400V Ie), 800 (AC-3 400V Ie)
Full Load Current - Inductive
95 A
Description
The Eaton XT IEC contactor is an IEC magnetic contactor (3-pole, non-reversing) with a 24 V AC coil. It uses screw terminals and has no auxiliary contacts. Part of the XT series (Frame F), it is rated within the specified current ranges. It bears applicable certification marks in accordance with standards and has IP20 ingress protection rating without an enclosure.
Poles: 3
  • Action: Non-Reversing
  • Coil Voltage: 24V AC
  • Amperage Rating: 95A
  • Auxiliary Contacts: No
  • Contact Configuration: 0 NO, 0 NC
  • Electrical Connection: Screw
  • Frame/Series: XT; Frame Size F
  • Certifications: UL Listed; CSA Certified
  • IP Rating: IP20
  • Enclosure: No Enclosure
  • Mounting Style: DIN Rail, Panel
  • Reversing: No
  • Type: Full voltage non-reversing contactor
  • Embedded Surge Suppressor: Yes
  • Maximum Voltage Rating: 690V AC