  • Mfr # 10250T476C26-51
  • Zoro # G5226846
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Voltage
24V DC
Color
White
Head Material
Metal
Replacement Lamp
Mfr. No. 28-5185
Number of Operators
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
Specifications
Product Information
MFR #
10250T476C26-51
Country of Origin
United States
Dimensions
Size
30 mm
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Panel Cutout Diameter
30 mm
Details
Item
Illuminated Push Button
Voltage
24V DC
Color
White
Head Material
Metal
Replacement Lamp
Mfr. No. 28-5185
Number of Operators
1
Contact Form
1NC
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
Standards
CE EN 60947-5-1, CE EN 60947-5-5, CSA C22.2 No.14, CSA LR68551, RoHS, UL 508, UL 131568
Contact Type
1NC
Lamp Voltage
24V AC/DC
Lamp Type
Incandescent
Action
Momentary
Basic Material
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Contact Rating
10A @ 600V AC/DC
IP Rating
IP65
Lamp Module Voltage
24V AC/DC
Type of Operator
Round Button
Terminal Connection
Screw Clamp
Lamp Module Type
Full Voltage
Features
Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Product Type
Push Button Operators
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Operator Material
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Operator Illumination
Illuminated
Push Button Style
Extended
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
Number of Indicator Lights
0
Lamp Voltage - Maximum
24 V AC/DC
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Head Color
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC