  • Mfr # E34XB240L
  • Zoro # G5220074
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Color
No Cap
Lamp Voltage
Dependent on Module Used
Action
Momentary
Lamp Type
Incandescent
Bezel
Epoxy-Coated Metal Zinc Die Cast
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
E34XB240L
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Overall Height
3.4 in
Overall Depth
2.4 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Overall Width
2 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Extended Push Button
Color
No Cap
Lamp Voltage
Dependent on Module Used
Action
Momentary
Lamp Type
Incandescent
Bezel
Type of Operator
Extended Button
Basic Material
Metal
Lamp Module Type
Transformer
Head Material
Plastic
Lamp Module Voltage
240V AC
Standards
CE, CSA, FDA 3-A, UL 505, UL Listed
NEMA Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Features
Drainage Holes, Grounding Nibs
IP Rating
IP65
Bezel Material
Metal
Terminal Connection
Screw Clamp
Number of Operators
1
Resistance Properties
Chemical Resistant, Corrosion Resistant
Push Button Style
Extended
Operator Material
Polymer
Hazardous Location Specification
Class I, Div 2, Group B, C, D
Operating Temperature - Minimum
32 Degrees F
Lamp Voltage - Maximum
240 V AC
Operating Temperature - Maximum
140 Degrees F
Number of Indicator Lights
1
Series
E34
NEMA Enclosure Rating
2
Operator Illumination
Illuminated
Product Type
Push Button Operators
Description
Extended Push Button, 30 mm, Momentary, Type of Operator Extended Button, Basic Material Metal, Head Material Plastic, Bezel Material Metal, Color No Cap, NEMA Rating 12, 13, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend Not Applicable, Standards CE, CSA, FDA 3-A, UL 505, UL Listed, Includes Operator, Light Module, Features Drainage Holes, Grounding Nibs