  • Zoro # G914241749
/ea
Key Features
Series
CB
Amps
25A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Miniature Circuit Breakers
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
CHQ225
Zoro #
G914241749
UPC #
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Width
2 in
Depth
4 in
Height
4 in
Frame Size
CH
Details
Item
Miniature Circuit Breaker
Series
CB
Amps
25A
Number of Poles
2
AC Voltage Rating
240V AC
Circuit Breaker Type
Miniature Circuit Breakers
Terminal Connection
Plug-On
Trip Type
Common
Max. AIR Rating
10kA
Description
120/240 VAC, 25 A, 10 kA, 2-Pole, 3/4'' Space, Common Trip, Thermal Magnetic, Renewal