  • Mfr # HMCPE050K2C
  • Zoro # G3730310
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Series
HMCP
Number of Poles
3
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
3
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
HMCPE050K2C
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Frame Size
125A/EG
Width
3 in
Depth
6-1/2 in
Height
5-1/2 in
Min. Wire Size
14 AWG
Max. Wire Size
1/0 AWG
Details
Item
Molded Case Circuit Breaker
Series
HMCP
Amps
50A
Number of Poles
AC Voltage Rating
600V AC
Circuit Breaker Type
Standard
Phase
Circuit Breaker Actuator
Toggle
Circuit Breaker Mounting Style
Free Standing
Max. AIR Rating
65kA at 600V AC
Trip Type
Thermal Magnetic
Instantaneous Trip
Fixed
Terminal Connection
Lugs
Phase Connection
ABC
DC Voltage Rating
250V DC
High Amp Trip Setting
43.5 A
For Use With
Eaton Motor Starters, Rockwell Motor Starters
Standards
CSA Certified, IEC Rated, UL Listed
Low Amp Trip Setting
11.5 A
Min. Operating Temp.
-4 Degrees F
Max. Operating Temp.
158 Degrees F
Magnetic Trip Range
50-500 A
Certifications
CSA Certified;UL Listed
Terminal Material
Non-aluminum
Description
Molded Case Circuit Breaker, 50 A Amps, AC Voltage Rating 600V AC, Max. AIR Rating 65kA at 600V AC, For Use With Eaton Motor Starters, Rockwell Motor Starters, Series HMCP, High Amp Trip Setting 43.5 A, Low Amp Trip Setting 11.5 A, Circuit Breaker Type Standard, Number of Poles 3, DC Voltage Rating 250V DC, Terminal Connection Line/Load Lug, Trip Type Thermal Magnetic, Phase Three, Instantaneous Trip Fixed, Phase Connection ABC, Frame Size 125A/EG, Circuit Breaker Mounting Style Free Standing