  • Mfr # AN19DN0B5E020
  • Zoro # G3619472
Coil Voltage
240V AC
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
AN19DN0B5E020
1
Product Length/Depth
4.98 in
Overall Height
7.1 in
Overall Width
2.6 in
Overall Depth
4.98 in
Coil Voltage
240V AC
HP @ 3 Phase - 575V
10 hp
HP @ 1 Phase - 230V
C440 electronic
Product Name
Eaton Freedom NEMA motor control starter
Surface
Horsepower @ Single Phase - 240V AC
3 hp
Horsepower @ Three Phase - 600V AC
10 hp
Phase
Three
Maximum Voltage Rating
600V AC
Minimum Overload Relay Current Setting
4 A
Horsepower @ Three Phase - 240V AC
7 1/2 hp
Maximum Overload Relay Current Setting
20 A
Horizontal
Horsepower @ Single Phase - 120V AC
Current AC
27 A
Horsepower @ Three Phase - 480V AC
Horsepower @ Three Phase - 208V AC