  • Mfr # M22-WKV-K11
  • Zoro # G3631438
Size
22.5 mm
Action
Maintained/Maintained
Contact Form
1NO/1NC
Operator Head Material
Plastic
Cam
No Cam Required
See all product information
Get a 10% off coupon
MFR #
M22-WKV-K11
Size
22.5 mm
Product Width
1.18 in
Product Height
3.86 in
Product Length/Depth
1.46 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Depth
2.76 in
Overall Width
2 in
Overall Height
1 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Details
Item
Selector Switch
Action
Maintained/Maintained
Contact Form
1NO/1NC
Operator Head Material
Plastic
Cam
No Cam Required
Bezel Material
Silver
Standards
BV, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register, UL Listed
Series
M22
AC Contact Rating
6 A @ 230 V
IP Rating
IP67, IP69K
DC Contact Rating
3 A @ 24 V