  • Mfr # 10250T123-3
  • Zoro # G5230102
Color
Green
Standards
CE EN 60947-5-1, CE EN 60947-5-5, CSA C22.2 No.14, CSA LR68551, RoHS, UL 508, UL 131568
Size
30 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
10250T123-3
Size
30 mm
Panel Cutout Diameter
30 mm
Mushroom Head Diameter
40 mm
Color
Green
Standards
Contact Form
2NC
Type of Operator
40mm Mushroom Head
Contact Rating
10A @ 600V AC
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
DC Contact Rating
5 A @ 250 V