  • Mfr # 10250T120-2
  • Zoro # G5230014
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Material
metal
Color
Yellow
Action
Momentary
Contact Rating
10A @ 600V AC
Number of Operators
1
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
10250T120-2
Country of Origin
Dominican Republic
Dimensions
Size
30 mm
Product Height
1 in
Product Length/Depth
1 in
Product Width
1 in
Overall Depth
1 in
Overall Width
1 in
Manufacturer Warranty Length
1 yr
Overall Height
1 in
Panel Cutout Diameter
30 mm
Details
Item
Extended Push Button Operator
Material
metal
Color
Yellow
Action
Momentary
Contact Rating
10A @ 600V AC
Number of Operators
1
Legend
No Legend
Type of Operator
Extended Button
Contact Form
2NO
Basic Material
Head Material
Features
Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs
Bezel
Chrome Plated Zinc Die Cast
IP Rating
IP65
Terminal Connection
Screw Clamp
Standards
CE, CSA, UL Listed
NEMA Rating
1, 12, 13, 2, 3, 3R, 4, 4X
Product Type
Push Button Operators
Bezel Material
Chrome Plated Zinc Die Cast
Mounting method
Extended
Operating Mode
Illumination
Non-illuminated
Certifications
UL Listed
Compliances
CE Marked
Actuator color
Contact configuration
2 NO
Rating
NEMA 4
Series
10250T
Product Name
Eaton 10250T pushbutton
Push Button Style
Extended
Operator Voltage Rating - Maximum
120 V AC/DC
AC Contact Rating
10 A @ 600 V
Mechanical Operating Durability
1.00 x 10^7
Operator Material
DC Contact Rating
5 A @ 250 V
Operating Temperature - Minimum
1 Degrees F
Number of Indicator Lights
0
Resistance Properties
Oil and Grease Resistant, Watertight
NEMA Enclosure Rating
12, 13, 3, 3R, 4, 4X
Operator Illumination
Non-Illuminated
Head Color
Operating Temperature - Maximum
150 Degrees F
Description
Extended Push Button Operator, 30 mm, Momentary Action, Extended Button Type of Operator, Head Material Metal, Contact Form 2NO, Bezel Chrome Plated Zinc Die Cast, Color Yellow, Contact Rating 10A @ 600V AC, Number of Operators 1, NEMA Rating 1, 12, 13, 2, 3, 3R, 4, 4X, IP Rating IP65, Legend No Legend, Standards CE, CSA, UL Listed, Terminal Connection Screw Clamp, Features Diaphragm Seals, Drainage Holes, Enclosed Silver Contacts, Grounding Nibs, Reliability Nibs, Material Metal