- Mfr # E57LBL30T110ED
- Zoro # G2485594
Get a 10% off coupon
Free 30-day returns
Return PolicyGet 30 days to pay with Net 30
Apply NowReal support from real people
Contact our U.S. based teamSpecifications
Product Information
MFR #
E57LBL30T110ED
Country of Origin
Mexico
Dimensions
Length
2.92"
Proximity Sensor Diameter
30.0mm
Details
Item
Cylindrical Proximity Sensor
Proximity Sensor Style
Cylindrical Proximity Sensor
Proximity Sensing Method
Inductive
Proximity Sensor Power Requirement
6 to 48V DC
Proximity Sensor Output Circuit Type
NPN
Output Mode
NC
Proximity Sensor Electrical Connection
4 Pin Micro DC Connector
Shielded / Unshielded
Unshielded
Case Material
303 Stainless Steel
Proximity Sensor Operating Frequency
300 Hz
NEMA Rating
4, 4X, 6, 6P, 12, 13
Standards
cUL Listed, CE Compliance
IP Rating
67
Description/Special Features
360 Degrees Viewable LED Output Indicator
Max. Current Load
500mA
Operating Temp. Range
-13 Degrees to 158 Degrees F
Description
Cylindrical Proximity Sensor, Inductive, 30.0mm, Proximity Sensor Power Requirement 6 to 48V DC, Unshielded, Proximity Sensor Operating Frequency 300 Hz, Proximity Sensor Output Circuit Type NPN, Proximity Sensor Electrical Connection 4 Pin Micro DC Connector, Output Mode NC, NEMA Rating 4, 4X, 6, 6P, 12, 13, IP Rating 67, Case Material 303 Stainless Steel, Length 2.92 In., Operating Temp. Range -13 Degrees to 158 Degrees F, Max. Current Load 500mA