  • Mfr # M22-IY1-PG
  • Zoro # G7533924
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Features
One-element; Requires use of base mounted contact blocks
Illuminated / Non-Illuminated
Non-illuminated
Color
Black, Yellow
NEMA Rating
1, 13, 2, 3, 4, 4X
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
M22-IY1-PG
Dimensions
Size
22.5 mm
Conduit Size
1 in
Height
2.2 in
Depth
3.15 in
Hole Size
22 mm
Width
2.83 in
Length
3.5 in
Dimensions
2.20 in H x 2.83 in W x 3.15 in D
Product Height
3 in
Product Width
3 in
Compatible Conduit Size - Maximum
1 in
Overall Width
3 in
Overall Height
3 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Depth
3 1/2 in
Details
Item
Push Button Enclosure
Features
Illuminated / Non-Illuminated
Non-illuminated
Color
Black, Yellow
NEMA Rating
1, 13, 2, 3, 4, 4X
Standards
Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register Certified
Material
Plastic
Includes
Yellow Cover
Number of Holes
1
Number of Columns
1
Special Features
One-element
Enclosure color
Yellow
Mounting Style
Surface
Certifications
CSA Certified;CCC Marked;Lloyd's Register Certified
Environmental Rating
IP67, IP69K, NEMA 4X, NEMA 13
Product Name
Eaton M22 pushbutton surface mounting enclosure
Compliances
Bureau Veritas;CE Marked;GoST-R
Base
Black
Compatible with Series
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Description
Push Button Enclosure, Number of Columns 1, Number of Holes 1, NEMA Rating 1, 13, 2, 3, 4, 4X, Conduit Size 1 in, Dimensions 2.20 in H x 2.83 in W x 3.15 in D, Hole Size 22 mm, Material Plastic, Height 2.2 in, Width 2.83 in, Depth 3.15 in, Color Black, Yellow, Mounting Style Surface, Standards Bureau Veritas, CCC, CE, CSA, GOST-R, Lloyd's Register Certified