  • Mfr # C22-L-XB-120
  • Zoro # G7489352
/ea
Key Features
Voltage
120V AC
Material of Construction
Polycarbonate
Color
Blue
Lamp Type
LED
Shape
Round
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
C22-L-XB-120
Country of Origin
Germany
Dimensions
Size
22mm Mounting dia
Panel Thickness
0.930 in
Height
2.2 in
Width
1.17 in
Length
1.17 in
Overall Width
1.17 in
Overall Height
2.2 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Depth
1.17 in
Manufacturer Warranty Length
18 mo
Details
Item
Flush Panel Light
Voltage
120V AC
Material of Construction
Polycarbonate
Color
Blue
Lamp Type
LED
Shape
Round
Terminal Connection
Screw
Electrical Connection
Terminal Clamp
Bezel
Flush indicating light
Lamp Module Type
Full Voltage
Basic Material
Plastic
Standards
CSA, EN 60947, IEC 60947, UL Listed
IP Rating
IP67, IP69K
NEMA Rating
13, 4X
Current Drawn
20 mA
Average Life
100,000 hr
Body Material
Type
Indicating Light
Compliances
DIN VDE 0600
Product Name
Eaton C22 compact pushbutton
Certifications
EN 60947;UL Listed;IEC 60947;CSA Certified
Series
C22
Voltage Rating
120 V
Illumination
Illuminated
Button Color
Blue without lens
Head Style
Flush
Lamp Color
Includes Lamp Module
Lamp Module Included
NEMA Enclosure Rating
13, 4X
Includes Lens
No Lens Included
Voltage Rating - Maximum
120 V AC
Description
Flush Panel Light, LED, Polycarbonate, Blue, Voltage 120V AC, Size 22mm Mounting dia, Electrical Connection Terminal Clamp, Shape Round, Current Drawn 20 mA, Average Life 100,000 hr, NEMA Rating 13, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Panel Thickness 0.930 in, Standards CSA, EN 60947, IEC 60947, UL Listed