  • Mfr # C22-L-XW-120
  • Zoro # G7575985
Voltage
120V AC
Color
White
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
C22-L-XW-120
Size
22mm Mounting dia
Panel Thickness
0.930 in
Length
1.17 in
Width
1.17 in
Height
2.2 in
Overall Height
2.2 in
Panel Cutout Diameter
22 mm
Overall Width
1.17 in
Overall Depth
1.17 in
Voltage
120V AC
Color
White
Current Drawn
20 mA
Voltage Rating
120 V
Button Color
White without lens
Voltage Rating - Maximum
120 V AC
Description
Flush Panel Light, LED, Polycarbonate, White, Voltage 120V AC, Size 22mm Mounting dia, Electrical Connection Terminal Clamp, Shape Round, Current Drawn 20 mA, Average Life 100,000 hr, NEMA Rating 13, 4X, IP Rating IP67, IP69K, Panel Thickness 0.930 in, Standards CSA, EN 60947, IEC 60947, UL Listed