  • Mfr # DS7-342SX024N0-N
  • Zoro # G9512027
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Output Current
22 A
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Enclosure Rating
NEMA 1
Start Type
Reduced Voltage Starting, Torque Limiting on Start-Up
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DS7-342SX024N0-N
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Width
1.77 in
Height
5.9 in
Depth
4.65 in
Overall Height
5.9 in
Overall Width
1.77 in
Overall Depth
4.65 in
Details
Output Current
22 A
Frequency
50/60 Hz
Phase
Three
Enclosure Rating
NEMA 1
Start Type
Application
Constant and Variable Torque
Protects
Motors and Critical Loads
Standards
CSA22.2-14, IEC/EN 60947-4-2, UL 508
Stop Time
0 to 30 sec
Includes
2-Phase Control Soft Starter with FLA 24A
With Bypass / No Bypass
No Bypass
Control Voltage
110 to 230V AC
Input Voltage
480V AC
Inputs/Outputs
2 Relay Output
Item
Soft Start
HP @ 3 Phase - 240V
7 1/2 hp
HP @ 3 Phase - 480V
15 hp
Starting Torque
30% to 80%
IP Rating
20
Ramp Time
1 to 30 sec.
HP @ 3 Phase - 208V
5 hp
Display
None
Output Voltage
480V AC
HP @ 3 Phase - 460V
15 hp
HP @ 3 Phase - 230V
7 1/2 hp
Output Power
15 hp @ 3 Phase, 480V AC, 5 hp @ 3 Phase, 200V AC, 7 1/2 hp @ 3 Phase, 240V AC
Function Type
Start or Stop
Type
Dial Control
Description
Soft Start, Input Voltage 480V AC, Output Current 22 A, Output Voltage 480V AC, 15 hp @ 3 Phase, 480V AC, 5 hp @ 3 Phase, 200V AC, 7 1/2 hp @ 3 Phase, 240V AC, Control Voltage 110 to 230V AC, NEMA 1