  • Mfr # DS7-340SX024N0-N
  • Zoro # G0277649
/ea
Free Shipping & Returns
Key Features
Ramp Time
1 to 30 sec.
HP @ 3 Phase - 208V
5 hp
Frequency
50/60 Hz
HP @ 3 Phase - 480V
15 hp
Output Current
22 A
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
Specifications
Product Information
MFR #
DS7-340SX024N0-N
Country of Origin
United Kingdom
Dimensions
Depth
4.65 in
Width
1.77 in
Height
5.9 in
Overall Width
1.77 in
Overall Height
5.9 in
Overall Depth
4.65 in
Details
Ramp Time
1 to 30 sec.
Item
Soft Start
HP @ 3 Phase - 208V
5 hp
Frequency
50/60 Hz
HP @ 3 Phase - 480V
15 hp
Output Current
22 A
With Bypass / No Bypass
No Bypass
Stop Time
0 to 30 sec
Includes
2-Phase Control Soft Starter with FLA 24A
Starting Torque
30% to 80%
Control Voltage
24V DC
Protects
Motors and Critical Loads
Output Voltage
480V AC
Enclosure Rating
NEMA 1
HP @ 3 Phase - 240V
7 1/2 hp
Start Type
Reduced Voltage Starting, Torque Limiting on Start-Up
Standards
CSA22.2-14, IEC/EN 60947-4-2, UL 508
Input Voltage
480V AC
Inputs/Outputs
2 Relay Output
Application
Constant and Variable Torque
Phase
Three
IP Rating
20
Display
None
HP @ 3 Phase - 460V
HP @ 3 Phase - 230V
7 1/2 hp
Function Type
Start or Stop
Output Power
15 hp @ 3 Phase, 480V AC, 5 hp @ 3 Phase, 200V AC, 7 1/2 hp @ 3 Phase, 240V AC
Type
Dial Control
Description
Soft Start, Input Voltage 480V AC, Output Current 22 A, Output Voltage 480V AC, 15 hp @ 3 Phase, 480V AC, 5 hp @ 3 Phase, 200V AC, 7 1/2 hp @ 3 Phase, 240V AC, Control Voltage 24V DC, NEMA 1