  • Mfr # SL7-L120-W
  • Zoro # G7173887
Overall Diameter
73 mm
Housing Material
ABS
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Real support from real people
Contact our U.S. based team
MFR #
SL7-L120-W
Overall Diameter
73 mm
Overall Height
3 in
Width
2.87 in
Height
2.44 in
Length
2.87 in
Diameter
70 mm
Housing Material
ABS
Current Drawn
0.031A
Includes
Very Bright High Performance Led with NEMA 4X/IP66 Heavy Duty Housing
Color
White
Watts
3.7 W
Tower Light Color
White
Wattage
3.7 W
Light Color
Lamp Watts
3.7 W
Operating Current
0.028 to 0.031 A
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 120V AC, Tower Light Color White, Diameter 70 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, Not Applicable Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F