  • Mfr # SL4-FL24-G-M
  • Zoro # G6843794
Voltage
24V AC, 24V DC
Overall Diameter
43 mm
See all product information
Get a 10% off coupon
Apply Now
Unlock tax-exempt savings
Add Tax Exemption
MFR #
SL4-FL24-G-M
Overall Diameter
43 mm
Overall Height
2 1/4 in
Length
1.69 in
Height
2.44 in
Width
1.69 in
Diameter
40 mm
Voltage
24V AC, 24V DC
Current Drawn
0.065A
Flashes per Minute
80
Color
Green
Tower Light Color
Green
Watts
1.56 W
Wattage
1.56 W
Light Color
Lamp Watts
1.56 W
Operating Voltage
24V AC, 24V DC
Operating Current
0.048 to 0.068 A
Light Operating Mode
Strobe
Description
Tower Light Series SL4, Voltage 24V AC/DC, Tower Light Color Green, Diameter 40 mm, NEMA Rating NEMA 13, NEMA 4, NEMA 4X, Lighting Technology LED, 80 Flashes per Minute, Lamp Life 100,000 hr, Housing Material ABS, Lens Design Fresnel, Lens Material Polycarbonate, Operating Temp. -22 Degrees to 140 Degrees F, Standards CE Marked, CSA Certified, CSA Class No. NKCR7, CSA Standard C22.2 No. 14-10, CSA Standard C22.2 No. 94-91, cULus Listed, IEC Rated, UL 508, UL Listed, UL Listed FILE E29184